O tym co robimy, żeby ludzie nas kochali.

Driver to pojęcie z analizy transakcyjnej (jednej z teorii psychologicznych wyjaśniających m.in. motywy zachowań ludzkich).  To nieuświadomiony przekaz popychający do konkretnego zachowania, myślenia, czucia. Teoria pokazuje je z perspektywy patologicznej, a więc dlaczego są „złe” i wyjaśnia, że dlatego bo dają fałszywe poczucie, że jest się OK. Fałszywe bo oparte na założeniu, że trzeba być zawsze dobrym, silnym, pięknym – aby czuć się wartościowym i zasługiwać na miłość i akceptację.

Praktycy, którzy używają tej teorii w kontekście organizacyjnym wskazują jednak na potencjał driverów i skupiają się na ich „zdrowej” funkcji, nazywając drivery stylami pracy.

Teoria wyróżnia pięć driverów czyli pomysłów na to jakim trzeba być, żeby móc żyć w poczuciu bycia OK (bycia wartościowym, z prawem do życia, działania, bycia kochanym itp.)

  1.   „Bądź silny”
  2.   „Staraj się”
  3.   „Sprawiaj przyjemność”
  4.   „Spiesz się”
  5.   „Bądź doskonały”

Poniżej znajduje się opis „minusów” i „plusów” każdego z driverów.

1. „Bądź silny”

 3164668-superman.jpg

Minusy: brak okazywania uczuć, branie na siebie każdej ilości obowiązków, robienie wszystkiego na własną rękę, nie proszenie o pomoc (nawet gdy jest wskazana)

Plusy: stwarzanie innym poczucia bezpieczeństwa – pozostawanie na posterunku, zachowanie zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych, pracowitość

Osoby z tym driverem często używają strony biernej, np.: „wygląda na to, że dziś jest dużo do zrobienia”, trzymają dystans, nie lubią się rozgadywać.

2. „Staraj się”

sisyphus

minusy: przekonanie o tym, że nic nie przychodzi łatwo. Komplikowanie nawet prostych rzeczy, realizuje tysiąc pomysłów na raz

plusy: kreatywność, wielokierunkowe myślenie, innowacyjność,

Osoby z tym driverem często mówią: „Spróbuje”, „Oj, ciężko”, „Jest tyle rzeczy do zrobienia”, „walka”, „bitwa”. Przerywają, zmieniają kierunek rozmowy,  wdają się w dygresje.

3. „Spiesz się”

Roadrunner_Wallpaper__yvt2

minusy: pośpiech, nieefektywne planowanie (za mało czasu na zrobienie jednej rzeczy, bo zaraz trzeba zrobić następną).

plusy: duża produktywność, znajomość skrótów, odrzucanie nieważnych rzeczy, dobra praca pod presją

Osoby z tym driverem mówią bardzo szybko, często używają słownictwa związanego z prędkością: „czas leci”, „raz raz”, „dalej, dalej”, „nie ma na to teraz czasu”

4. „Sprawiaj przyjemność“

pianka-duza-Prosiaczek-23522

minusy: nieumiejętność odmowy, staranie się, by podobać się każdemu, ustępowanie

plusy: dbanie o innych, rozpoznawanie potrzeb, dbanie o atmosferę, szybka „diagnoza” nastrojów w grupie/rodzinie/zespole

Osoby z tym driverem mogą mówić niejasno, lawirują, mówią „tak jakby”, „jakoś tak”, „wiesz o co mi chodzi”, sprawdzają czy drugiej osobie pasuje, to co mówią.

5. „Bądź doskonały”

Ballet-BandW

minusy: stawianie sobie bardzo wysokich poprzeczek, brak przyzwolenia na błędy

plusy: skrupulatność, można na nim/niej polegać, działanie według planu (tworzenie list), dbałość o szczegóły

Osoby z tym driverem opowiadając o czymś chcą powiedzieć wszystko. Każdy szczegół wydaje im się istotny.

Nic nie jest czaro – białe i trudno jednoznacznie przyporządkować drivery to kategorii korzyści lub strat. Możemy mieć różne założenia na temat tego, jacy powinniśmy być. Mogą się one sprawdzać w jednych sytuacjach, a w innych wcale. Być może chodzi o pewną elastyczność i weryfikację – co zostawić a co być może zmienić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s