Zazdrość i zdrada z perspektywy psychologii ewolucyjnej cz. 3

Jak do tej pory, wszystkie tezy psychologów ewolucyjnych wydają się logiczne i spójne. Mężczyznom, z racji ich ewolucyjnego dziedzictwa, bliżej jest do poligamii, kobiety natomiast są z reguły wierne i monogamiczne. Ale czy na pewno? W cytowanym już raporcie Kinseya  26 % Amerykanek przed 40 r. ż. przyznało się do zdrady, z czego 40 % miało od dwóch do pięciu partnerów, a 19 % więcej niż pięciu. Z ankiety miesięcznika Cosmopolitan z początku lat osiemdziesiątych  wynika, że ponad połowa kobiet dopuściła się kiedykolwiek zdrady. Wg danych Bakera [1997, za: Buss, 2007] w ok. 9 % przypadków mężczyźni nie są genetycznymi ojcami dzieci, które uważają za swoje (badania przeprowadzane były na czterech kontynentach). Dowodów na kobiecą rozwiązłość dostarcza nam także ludzka anatomia- biolodzy opisali mechanizmy, które bez wątpienia wykształciły się w toku ewolucji w celu zwiększenia prawdopodobieństwa wygranej w „wyścigu” plemników różnych mężczyzn do komórki jajowej jednej kobiety. Gdyby nasze pramatki nie utrzymywały stosunków z więcej niż jednym mężczyzną w krótkim odstępie czasu, mechanizmy te nie byłyby potrzebne.

Betrayal funny comics animals pictures

Okazuje się więc, że kobiety wcale nie są tak wierne i oddane swoim mężom, jak się powszechnie uważa. Należy więc niestety pogodzić się z faktem, że zarówno mężczyźni jak i kobiety zdradzają swoich małżonków – i robią to pomimo powszechnych we wszystkich kulturach nacisków ze strony społeczeństwa, wspólnot religijnych, przyjaciół czy krewnych. W przypadku mężczyzn wiemy, że wytłumaczyć to można silnym instynktem, niezaprzeczalnie związanym z ich ewolucyjnym dziedzictwem. A jak to jest w przypadku kobiet?

Nie ulega wątpliwości, że kobiety również muszą mieć zapewnione spore korzyści w wyniku zdrady, jeśli mimo wszystko gotowe są podjąć tak duże ryzyko (grozi im przecież całkowita utrata zasobów, w niektórych przypadkach nawet przemoc fizyczna czy zabójstwo ze strony męża). Jak twierdzą psychologowie ewolucyjni, powodów niewierności żon może być co najmniej kilka. Po pierwsze, i być może najważniejsze, kobiety poszukują możliwie najbardziej wartościowych genów dla swojego potomstwa. W licznych badaniach udowodniono, że kochankowie są bardziej atrakcyjni niż stali partnerzy [Ridley, 2001]. Niestety, w życiu zarówno zwierząt jak i ludzi nierzadko zdarza się sytuacja, kiedy najlepsi partnerzy są już zajęci – wtedy pozostaje nam tylko połączenie się na stałe z kimś raczej przeciętnym, za to nawiązanie romansu z kimś bardziej wartościowym pod względem genetycznym.

W następnym odcinku: Dlaczego kobiety zdradzają? cd.

Opracowane na podstawie:
Marszał, M., Olesiński, P. (2009). Zazdrość i zdrada z perspektywy psychologii ewolucyjnej. Poznańskie Forum Kognitywistyczne. Teksty Pokonferencyjne. Nr 4, 252- 259.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s