Zazdrość i zdrada z perspektywy psychologii ewolucyjnej cz. 2

Kiedy żonaty mężczyzna spotyka kobietę

Zgodnie z tym, co zostało napisane w poprzednim poście, możemy uznać za fakt naukowy, iż mężczyźni cenią sobie seksualną różnorodność, dzięki której zwiększa się prawdopodobieństwo zapłodnienia dużej ilości kobiet. Przemawia za tym imponująca ilość faktów empirycznych: wg badań Bussa i Schmitt [1993, za: Buss 2003] mężczyźni proszeni o podanie upragnionej ilość partnerów w różnych okresach czasu (od „w ciągu najbliższego miesiąca” do „w ciągu całego życia”) w każdym z okresów chcieliby mieć znacznie więcej partnerek niż kobiety partnerów. Jak podaje Buss  [2007] doświadczają oni dwa razy więcej fantazji seksualnych, mają niższe wymagania w stosunku do partnera seksu przelotnego, chętniej zgadzają się na seks z osobą nieznajomą lub na seks z nową partnerką oraz generalnie chcieliby mieć w ciągu całego życia cztery razy więcej partnerek niż kobiety partnerów. Sporo do myślenia może nam dać też fakt, że w 84 % z 853 zbadanych kultur dozwolone było posiadanie przez mężczyznę więcej niż jednej żony. Jednak to nie poligamia, a cudzołóstwo najczęściej umożliwia mężczyznom posiadanie wielu partnerek. Zdrada żony  w zachodniej kulturze jest czymś na porządku dziennym: już z raportu Kinseya  z przełomu lat 40. I 50. XX w. wynika, że spośród 6247 mężczyzn ponad jedna trzecia kiedykolwiek zdradziła swoją żonę; w innych badaniach z lat dziewięćdziesiątych było to już ponad 70 % mężczyzn [Fisher 2004]. W literaturze szeroko opisuje się również tzw. „efekt Coolidge’a” polegający na tym, że mężczyźni (oraz samce wielu innych gatunków ssaków) dużo szybciej regenerują swoje siły po akcie seksualnym i są gotowi do następnego stosunku wtedy, gdy ma się on odbyć z inną partnerką [Buss 2003].

Bez tytułu

Jakie są konsekwencje męskiej zdrady dla kobiety? Przede wszystkim grozi jej całkowita lub przynajmniej częściowa utrata dostępu do zasobów. Mężczyźni bowiem mają tendencję do inwestowania w kobiety, z którymi aktualnie wiąże ich silny związek seksualny. Co z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej ryzykuje mężczyzna uprawiając seks z kobietą inną niż własna żona? Właściwie nic.

W następnym odcinku: Czy kobiety to urodzone monogamistki?

Opracowane na podstawie:
Marszał, M., Olesiński, P. (2009). Zazdrość i zdrada z perspektywy psychologii ewolucyjnej. Poznańskie Forum Kognitywistyczne. Teksty Pokonferencyjne. Nr 4, 252- 259.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s