Miłośnik psychologiczny cz.7 – etapy rozwoju związku, czyli o miłości zupełnie nieromantycznie

Dziś druga część nieromantycznej historii miłości, czyli o tym przez jakie etapy przechodzi większość związków miłosnych.

Rozwój związku miłosnego

1.       Zakochanie – na tym etapie trzy składniki miłości zaczynają rozwijać się równocześnie, choć namiętność przeżywana jest najsilniej i przybiera najintensywniejszą formę; przypływ namiętności może zdarzyć się w kontakcie z nowo poznaną osobą, ale nieobcy jest też ludziom, którzy znają i przyjaźnią się ze sobą od dawna.

 2

2.       Romantyczne początki – gdy zakochanie spotyka się ze wzajemnością, rosnąca potrzeba kontaktów powoduje wzrost intymności i wciąż wysokie natężenie namiętności. Faza ta jest równie krótkotrwała jak poprzednia, gdyż przeżywanie tak intensywnych i w dodatku przyjemnych uczuć powoduje skłonność do rozbudowy związku i częstszych kontaktów. Jednak większość związków, szczególnie w okresie młodości nie wychodzi poza tę fazę. Cześć osób nie dopuszcza do dalszego rozwoju związku, bądź to z lęku przed zaangażowaniem, bądź z silnego uzależnienia od emocjonalnego haju, jaki daje trwanie w relacjach opartych na namiętności. Jeżeli jednak dwoje ludzi nadal chce być ze sobą, wkraczają w kolejną fazę.

3.       Związek kompletny – przejście do tego etapu tworzenia związku jest czymś rzadkim w życiu  i niesie ze sobą szereg nie tylko emocjonalnych konsekwencji. Wcześniej wymaga doświadczenia silnej namiętności i intymności, co pomaga w budowaniu zaangażowania.  Zazwyczaj wiąże się ono również z innego typu zmianą (np. zawarciem małżeństwa, wspólnym zamieszkaniem,  itp.). Miłość kompletna jest najbardziej satysfakcjonującą fazą związku, najsilniej nasyconą emocjami. Końcem tej fazy jest zanik lub znaczny spadek namiętności, który zdaniem badaczy jest nieuchronny. Warto pamiętać, że nie oznacza to konieczności zaangażowania się partnerów w inne relacje, a podtrzymanie przez oboje partnerów zaangażowania i intymności w związku może spowodować drugi wybuch namiętności między nimi (za przykład niech posłużą postaci telewizyjne, które czasem kilkukrotnie pobierają się i rozwodzą).

4.       Związek przyjacielski – to etap, w którym pozostaje zaangażowanie i intymność, ale przy braku namiętności. Miłość przyjacielska jest najdłuższą spośród jeszcze satysfakcjonujących faz rozwoju związku. Czas jej trwania zależy też w dużej mierze od chęci i umiejętności obojga partnerów. O ile w niewielkim stopniu wpływamy na zakochanie się i przeżywaną namiętność, o tyle dbanie o zaangażowanie i intymność zależy od świadomych wyborów ludzi budujących dany związek. Największym wyzwaniem na tym etapie jest utrzymanie intymności pomiędzy partnerami, zabieganie o wzajemne lubienie się, zaufanie, pomaganie sobie i podtrzymywanie przywiązania do siebie nawzajem. Najgorszym rozwiązaniem jest natomiast zdanie się na to co ma być. Bez pracy nad związkiem nieuchronnie dojdzie on do kolejnej fazy.

3

5.       Związek pusty – to taki związek, w którym nie ma już ani intymności, ani namiętności, a ludzie trwają w nim ze względu na zaangażowanie, które może wynikać z różnych czynników (np. wspólnego majątku, dzieci, ważnych wartości). Takie związki są szczególnie narażone na rozpad, gdyż bardzo łatwo o znalezienie innego partnera/ki, który zapewni pozytywne przeżycia.

Przesłanie tego artykułu nie jest może romantyczne, ale nie musi być pesymistyczne. To prawda, że związek z czasem będzie dostarczał nam innych przeżyć, a namiętność nie pozostanie na takim poziomie jak w okresie zakochania. Jednak nie każdy związek musi zakończyć się rozpadem. To jak długo będzie on trwał i jak bardzo satysfakcjonujący on będzie dla partnerów zależy w dużej mierze od ich mądrości, wysiłku i pracy nad relacją. Jeśli nie poświęcimy czasu i energii o dbanie o niego, nie liczmy, że prawdziwa miłość wybroni się sama.

A zatem, gdyby bajka o królewnie i rycerzu miała skończyć się w 10,20, 50 lat po „żyli długo i szczęśliwie”, to jakie zakończenie chcielibyście napisać?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s