Lektura obowiązkowa dla silnych kobiet i próbujących za nimi nadążyć mężczyzn :)

„Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną”  Mai Storch jest  książką, którą bardzo polecam wszystkim silnym, niezależnym, zaradnym kobietom. Jest to też książka, którą polecam wszystkim mężczyznom pragnącym zrozumieć naturę dzisiejszych kobiet 🙂

Maja Storch opowiada o częstych dylematach współczesnych kobiet, które wpadają w pułapkę sprzecznych pragnień i tęsknot. Otóż silne kobiety to takie, które nauczyły się dbać o siebie, realizować się w pracy, być asertywne, aktywnie poszukiwać związków. Jednocześnie te silne kobiety bardzo często skrycie i z odrobiną zawstydzenia marzą o byciu zaopiekowaną i adorowaną przez silnego mężczyznę. Kłopot polega jednak na tym, że te tęsknoty i pragnienie polegania na męskim ramieniu irytują je, złoszczą i wyprowadzają z równowagi, gdyż stanowią zaprzeczenie wszystkiego tego, co z trudem sobie wywalczyły. Ta ambiwalencja i wewnętrzny konflikt doprowadzają do zrywania relacji, w których nie są w stanie znieść bliskości lub przeciwnie – dążą do kontaktu z mężczyznami traktującymi je instrumentalnie, skazując na wieczne czekanie.

Książka Mai Storch przynosi odpowiedź dlaczego tak wiele kobiet zakochuje się w „wilkach stepowych” – mężczyznach niedostępnych, niewrażliwych, niezainteresowanych budowaniem związku, a zupełnie nie  zwraca uwagi na wrażliwych, pomocnych, przyjacielskich „chłopaków z sąsiedztwa”. Rzuca światło na to, co sprawia, że ci mężczyźni pierwszego rodzaju są pociągający i atrakcyjni dla współczesnych kobiet i dlaczego zazwyczaj z takich relacji nic nie wynika. Ciekawie przedstawia też koncepcję zakochiwania się, dając odpowiedź na pytanie dlaczego wybieramy akurat taki obiekt westchnień a nie inny oraz co się dzieje, że zakochanie z czasem pryska. Obrazowo opisuje też trzy typy reakcji silnych kobiet na zakochanie się w „wilku stepowym”.

clip_image002

Choć wydawać by się mogło, że temat brzmi poradnikowo i powierzchownie – nic bardziej mylnego. Autorka zajmuje się powyższą problematyką odnosząc ją do psychologii jungowskiej. Bazuje na bajce „dziewczynka bez rąk” oraz na filmowych postaciach, dzięki którym w przystępny sposób przybliża archetypy kobiecości i męskości, daje wskazówki jak odkrywać swój cień (czyli wyparte, nieświadome, niechciane cechy i treści).  Za pomocą symboli pokazuje nam drogę do odkrycia wewnętrznej słabej dziewczynki, a następnie przeobrażenia jej w silną, zintegrowaną kobietę.

Zachęca do zagłębienia się we własną nieświadomość w poszukiwaniu odpowiedzi na indywidualne pytania dotyczące źródeł relacji z partnerami. Omawia wpływ relacji ojciec-córka na rozwój nieświadomych marzeń i pragnień związanych z wyborem mężczyzny. Z jednej strony posługuje się teorią psychologiczną, która pomaga lepiej zrozumieć własną dwoistość i spotkać się z nieuświadamianymi treściami, z drugiej zachęca i daje pomysły na  poszukiwanie własnych odpowiedzi, w celu  lepszego rozumienia swojej własnej historii.

Myślę, że pozycja ta może przydać się też wszystkim skołowanym mężczyznom, nie mogącym pojąć  sprzecznych i nielogicznych zachowań kobiet. Być może rzuci światło na motywy rządzące wewnętrznym światem kobiet i pomoże w ich lepszym zrozumieniu.

Maja Storch Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną , Wydawnictwo Szafa 2010

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s