„Wzywam policję” Irvin D.Yalom (2011) Instytut Psychologii Zdrowia, Warszawa

          Instytut Psychologii Zdrowia wydał kolejną pozycję autorstwa Irvina D. Yaloma – „Wzywam policję”. Przyznam szczerze, że po tej lekturze mam pewien niedosyt, zwłaszcza że Yalom zdążył już przyzwyczaić nas do obszerniejszych książek.

Mój niedosyt wynika chyba przede wszystkim z tego, że opowiadania pisane przez niego wciągają, angażują i nie pozwalają się od nich oderwać, a tymczasem jego nowa pozycja ma raptem 40 stron. Na tych stronach jednak wiele się dzieje, autor opowiada historię swojego przyjaciela wybitnego kardiochirurga, który żyjąc w ekstremalnym przepracowaniu, kurczowo trzyma się takiej strategii. Gdy do głosu po latach dojdą jego największe obawy i lęki, wówczas okaże się jak ważną rolę ten sposób działania pełnił w jego życiu i w radzeniu sobie z najkoszmarniejszymi wspomnieniami czasu Holocaustu.

Yalom opowiadając historię Boba Bergera opisuje potęgę nieświadomych mechanizmów radzenia sobie, konsekwencje ich działania, a także moment, w którym główny bohater, pod wpływem zagrożenia życia zaczyna odkrywać to, co ukrył przed samym sobą wiele lat temu. Yalom pokazuje także drogę, w jakiej towarzyszył przyjacielowi, próbującemu przezwyciężyć trwogę traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Wszystko to, jak zawsze u Yaloma opowiedziano zostało prosto, ale z zaangażowaniem i subtelnie, ale z mocą.

Na koniec czeka nas jeszcze wywiad z pisarzem, który udziela odpowiedzi na pytania związane zarówno ze swoją terapeutyczną praktyką jak i na te osobiste – o znaczeniu przyjaźni między nim a Bobem i ich wieloletniej „zmowie milczenia” dotyczącej przeszłości głównego bohatera.

Dla tych, którzy tak jak ja czekają na więcej, a którzy lubią yalomowskie powieści  (takie jak „Kuracja według Schopenhauera”, „Kiedy Nietzsche szlochał” czy „Leżąc na kozetce”)  – drobne pocieszenie: na 2012 rok zostało zaplanowane wydanie kolejnej książki autora pod tytułem „Problem Spinozy”, zatem „Wzywam policję” traktuję jako terapeutyczną przystawkę do (już) tegorocznego dania głównego.

Wszystkich, których interesuje postać Irvina D. Yaloma, odsyłam do jego oficjalnej strony internetowej, na której znajdziecie między innymi szczegółowe informacje biograficzne, wydane książki, a także przeprowadzone z nim wywiady, niedawno prowadzone wykłady i otrzymane nagrody.

http://yalom.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s